For Farsi Readers: COVID-19, Tips, strategies, and Resources for PreK-12 families مقاله فارسی

چگونه با «هنجارهاى جدید» آموزش در خانه کنار بیاییم؟

How do we cope with the "new norms" of home education?

COVID-19, Tips, strategies, and Resources for PreK-12 familiesدکتر ثریا فلاح

لوس آنجلس، آمريكا
منبع: رادیو زمانه تا به امروز بیش از یک میلیون و۶۰۰ هزار نفر به بیماری همه‌گیر جهانی کووید۱۹ مبتلا شده‌اند. با تغییراتی که براثر آسیب‌های اين بيمارى بر بهداشت عمومی‌ مردم جهان پدید آورده است ، امر تحصیل فرزندان  و چگونگى تداوم آن را هم زير سوال برده است . قانونگذاران، دولتمردان، موسسات اجتماعی بالاخص خانواده‌ها، ناخواسته دست به تغییراتی برای پیشگیری از خسارت‌های جبران ناپذیر تعطیلی مدارس ومراکز آموزشی زده‌اند.

آیا تا چند ماه قبل فکر می‌کردید که با پدیده فاصله گذارى اجتماعى از سایر افراد جامعه وبه همين ترتيب قوانين اجبارى ماندن در منزل روبه‌رو شوید  و یا آموزش وادامه تحصیل در خانه نه يك مشكل فردى بلكه یک مشكل و يك تجربه عمومى باشد؟ این تجربه بسیاری از ماست که هرگز فکر نمی‌کردیم که در ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی/ سال ۱۳۹۹ شمسی ، در دهه دوم قرن بيستم با آن روبه‌رو شده وبا آن زندگی کنیم.

وضعیت کنونی، وضعیتي ناآشنا یا غیرعادییست ، که اكنون به صورتى عادی، معمول، یا مورد انتظار تبدیل شده است، كه در واقع «نرمال جدید» نامیده می‌شود. کنار آمدن با آن برای بسیاری از والدین مشکل است بالاخص کسانی که کارشان را باید در منزل انجام داده ويا از منزل ادامه كارشان را کنترل كنند. این شرایط جدید هنوز براى بسيارى گنك و نا مشخص است، واز این رو تبادل نظر وارائه راهکارهاي نوين از جانب مشاوران، راهنمایان وپژوهشگران امور تحصیلی برای یافتن راه‌های تازه ضروری است.

بر اساس گزارش سازمان آموزشی، علمی‌ وفرهنگی ملل متحد- یونسکو [۲] - در بیشتر کشورها مدارس کشور براى جلوگيرى از گسترش ویروس کرونا بسته شده است، وا کنون مدارس بسیاری از کشورهای جهان تعطیل هستند.، این وضعیت تقریباً ٩٠ در صد سيستم آموزشى در جهان را در بر می‌گیرد؛ چیزی حدود بیش از یک و نیم میلیارد محصل.

بسیاری از والدین گزارش می‌دهند که شرایط جدید درمنزل کار کردن، مراقبت از فرزندان، تبدیل خانه به مدرسه، ووادار کردن فرزند/فرزندان به یک برنامه آموزشى کارى بسیار دشوار است. بسیاری احساس گناه وناتوانی می‌کنند [۳]. با وجود تفاوت‌ها در محل زیست وشغل وطبقه اجتماعی خانواده‌ها، اغلب آنها درميزان توجه به فرزندان وتلاش برای تبیین وایجاد شرایط نسبی قابل تحمل ومقطعی در منزل برای ادامه تحصیل وسلامت روانی وجسمی‌کودکان و همينطورحفظ شغل خود با مشکلات زيادى دست به گریبانند.

مدیریت استرس ناشی از تغییرات بی‌وقفه چند ماه گذشته برای والدین که تلاش می‌کنند هم کار خود را به روش مجازی تغییر دهند، هم از فرزند خردسال خود مراقبت کنند وهم بر محصلينشان نظارت داشته باشند، بسیار مشکل است. تنها تصور اینکه تاکنون برای رشد وپرورش فرزندشان « گروهى در قياس یک روستا دخیل بوده است» [۴] ولی اکنون کلیه مسئوولیت‌ها بر دوش آنان است، نیاز به تغییراتی در بافت فکری ومیزان تحمل استرس حاصل را دارد. درست همانطور که در دنیای کار واشتغال درتلاشند تا با تغییر درمدیریت شرکت‌ها کارخود را حفظ کنند، والدین هم باید درباره نحوه انجام کار درخانه بازبینی هاى لازم را انجام دهند. اکنون همه به این نتیجه رسیده‌اند که به خطر افتادن بهداشت عمومی‌ جامعه بشری، خانواده، تحصیلات و آموزش کودکان را هم به شکل غیر قابل قیاسی با سایر وقایع گذشته تحت تاثیر قرار داده است و ممکن است سبب عقب افتادگی‌های جبران‌ناپذیري هم شود.

در این مبحث تلاش می‌کنم که با اقتباس واستفاده از راهنمایی‌های همکار واستادم دکتر وندی موراوسکی [۵] محقق ومدیر اجرایی آیزنر اینداومت [۶]، رییس مرکز تدریس ویادگیری در دانشگاه ایالتی کالیفرنیا [۷]، نورتریج، و بنیانگذار کمپانی مشاوره آموزشی «دو معلم» [۸] به چند راهکار و استراتژی [۹] که می‌تواند تا حدی از بحران کنونی در خانه در زمینه نحصیل فرزندان در منزل بکاهد، بپردازم. لازم به ذکر است که تمامی‌ این راه‌ها برای همه ممکن نیست اما تا حدی که شرایط‌تان اقتضا می‌کند، می‌توانید به آنها عمل کنید. بسیاری از راهکارها بر اساس وضعیت اکثریت خانواده‌های عادی است که مجبور به ماندن در منزل وقرنطینه هستند.

برنامه‌های خواب وکار مختلف را بپذیرید
روال سختگیرانه قبلی را کنار بگذارید. بازبینی در دیدگاهتان در مورد برنامه خواب می‌تواند کمکی برای شروع باشد. متیو واکر [۱۰]، نویسنده چرا ما می‌خوابیم، تأکید می‌کند که افراد مختلف ریتم‌های مختلف شبانه‌روزی دارند، وروزهای معمولی برنامه مدارس ما با آن ریتم‌ها مطابقت ندارد. چه، کسی سحرخیز باشد چه جغد شب بیدار، هر دو تا زمانی که با برنامه کلی خانواده در تضاد نباشد وکار کند، قابل قبول هستند. کار کردن در خانه می‌تواند به والدین اجازه دهد که هر روز صبح زود، هنگام خوابیدن کودکان کار خود را انجام دهند. تا زمانی که یک برنامه توافق‌شده وجود داشته باشد وخوابیدن به شکل کل روز در رختخواب ماندن مبدل نشود، برنامه‌های خواب مختلف ممکن است نعمتی باشد در لباس دشمن.انعطاف‌پذیر اما ثابت قدم باشید
بهتر است با خود وبا فرزند\فرزندانتان به یک توافق برسید. تصمیم بگیرید که چه ساعتی همه اهل خانه بیدار شوند، اما به یاد داشته باشید که مساله‌ای نیست اگر دیرتر از برنامه یک روز کاری معمولی یا یک روز مدرسه (مثلاً ۱۰صبح) شروع کنید. کودکان خود را درایجاد برنامه‌های خاص خودشان با استفاده از کارت‌های ایندکس (فهرست بندی) یا کاغذ یادداشت چسب‌دار (پست ایت استیک) درگیر کنید. از یک کارت برای هر فعالیت یک ساعته استفاده کنید (یا زمان کمتری برای کوچک‌ترها). می‌توانید چهار کارت برای «کار مدرسه»، دو کارت برای «تلویزیون / بازی»، یک کارت برای «خارج ازمنزل (مانند حیاط یا دم در)»، یک کارت برای «پیاده‌روی با حيوان خانگي (در صورت وجود آن) /یا یک کار متداول روزانه» ویک کارت برای «خواندن/مطالعه آزاد» داشته باشید. بعضی از این یادداشت‌ها وبرنامه‌ها ممکن است روزانه مورد استفاده قرارگیرند، درحالی که برخی فقط در روزهای معینی قابل استفاده هستند. از کودکان خود بخواهید کارت برنامه روزانه خود را هر روز برای روز بعد تهیه کنند وتصمیم بگیرند که هربرنامه در چه زمانی بايدانجام شود. این باعث می‌شود حق انتخاب داشته باشند وحس مسوولیت پیدا کنند. علاوه بر آن، والدین ومراقبان دیگر مجبورنخواهند شد وقت خود را برای بحث وجدل با بچه‌ها صرف کنند که دقیقاً چه كسى بایست برای پیاده‌روی یا قدم زدن وقت بگذارند یا چند ساعت به تلویزیون اختصاص دهند.

تابلوی زیر نمونه‌ای‌ است که ممکن است بتواند کمکی به برنامه شما بکند. بهتر است در حد امکان ساده باشد تا به فرزندان اضطرابی وارد نشود وبتوانند برنامه روز قبل

خود را با برداشتن وجابجا کردن «پست ایت» ‌های رنگی بنویسند. اگر برنامه‌ای نداشته باشید وروی دیوار نصب نکنید، بچه‌ها به سرعت به شرایط غیر برنامه‌ریزی شده عادت می‌کنند ووادار کردن آنان به درس خواندن تقریبآ غیر ممکن می‌شود.

 


از نظر جسمی سالم بمانید
همه ما می‌دانیم که ورزش وتغذیه مهم هستند، خصوصاً در هنگام بیماری همه‌گیر. یک سالن ورزشی در گاراژ ایجاد کنید یا زمان‌هایی را برای پیاده‌روی در بیرون یا به تنهایی برنامه‌ریزی کنید. جلسات آنلاین فعالیت‌های ورزشی ممکن است مفید باشد. جو ویکس [۱۱] معلم ورزش [۱۲] یک کانال یوتوب [۱۳] با تمرین رایگان دارد. قرار دادن تحصیل وآموزش در فعالیت‌های منظم، یادگیری را نیز کنترل می‌کند. از طریق دستورالعمل‌ها ریاضی وغذا خوردن سالم را آموزش دهید وکودکان بزرگ‌تر مسوولیت تهیه شام یک شب در هفته (با کمک در ابتدا) را بر عهده بگیرند. برنامه وعده‌های غذایی هفتگی را با هم مشخص کنید. کودکان را برای پیدا کردن دستورالعمل‌های جدید غذایی وادار به تحقیق آنلاین کنید. ألبته «پارامترهای والدین» خاصی را در نظر بگیرید (به‌عنوان مثال، «سالم وخوشمزه باشد وحداقل یک نوع سبزیجات را شامل شود»).

زمانی برای دروس فوق برنامه: بهداشت فردی، جمعی
زمانی را برای آموزش بهداشت فردی وجمعی و کنترل مصرف بی‌رویه آب بگذارید. همه به اهمیت شستن دست‌ها وتمامی‌ خوراکی‌هایی که از سوپرمارکت‌ها وارد خانه می‌شوند آگاهیم واینجا به این بحث نمی‌پردازیم. اما اکنون زمان مناسبی برای یادگیری بهداشت فردی وجمعی در منزل است وبچه‌ها می‌آموزند که آنچه در خانه می‌گذرد ممکن است روی افراد دیگری اثربگذارد. آنها همچنین باید یاد بگیرند که مصرف بی‌رویه آب نشانه تمیزی وبهداشت نیست. بلکه صرفه‌جویی در هنگام شستن دست‌ها، مصرف صحیح مواد بهداشتی، طریقه شستن دست‌ها، بهداشت مواد غذایی بالاخص سبزیجات ومیوه جاتی که پخته نمی‌شوند مهم است.

از نظر روحی سالم بمانید
همه به استراحت مغزی وزنگ تفریح نیاز دارند، اما کار در حالی که شخصی در نزدیکی شما در حال تماشای تلویزیون یا کار روی حل معمای یک جورچین یا پازل است، می‌تواند آزار دهنده باشد. یک محل اختصاصی برای استراحت مغزی داشته باشید با قوانین ساده. کودکان باید بدانند که این قوانین چقدر است (مدت زمان، میزان بلندی صدایشان، کجا، چقدر مجاز به کاری هستند). در سال ۲۰۱۲، پروفسور مری هلن ایمموردینو یانگ [۱۴] و همکارانش از دانشگاه یو اس سی [۱۵] نشان دادند که حتی وقتی مغز ما در حال استراحت است، بیکار نیست[۱۶]. آنها علاوه بر توجه خارجی [۱۷]، بازتاب داخلی سازنده [۱۸] را توصیه می‌کنند. استراحت مغز می‌تواند فعال باشد (لگد زدن به توپ فوتبال) یا منفعل (نوشتن در ژورنال، خواندن، رنگ آمیزی). زمان این فعالیت‌ها می‌توانند کوتاه باشند (دو دقیقه) یا طولانی تر (۲۰ دقیقه).

توجه: والدین نیز نیاز به استراحت مغزی دارند. احساس گناه نکنید.

برای تشویق فرزندانتان ماهرانه وزیرکانه عمل کنید
بیشتر ما برای انجام پروژه‌هایمان نیاز به وقت بیشتری در خانه داریم. برخی در این زمان سرشان حتی شلوغ‌تر است، در نظر بگیرید که چگونه می‌توانید تقسیم پروژه‌ها توسط همه افراد خانواده را امکان‌پذیر سازید. لیستی از پروژه‌های بزرگ وکوچک را برای تعطیلات آخر هفته، عصرها یا حتی در زمان‌های «بدون اسکرین (بدون تلفن وتلویزیون و کامپیوتر)» ایجاد کنید. باغبانی، نقاشی، اصلاح وسازماندهی وسایل همه عناصری دارند که کودکان می‌توانند به تنهایی در آنها سهیم باشند؛ والدین می‌توانند به آنها کمک کنند یا حتی از آنها استفاده کنند. ساختن چیزی وآموزش اندازه‌گیری، تحقیق با هم در مورد چیزی ومرور مهارت نوشتن از جمله این کارهاست. به برنامه درسی کودک نگاه کنید وببینید که آیا می‌توانید از یک روش خلاقانه برای کمک به آموزش او استفاده کنید. بسیاری از معلمان ووالدین قبلاً ایده‌های خلاقانه‌ای را ارائه داده‌اند، بنابراین نیازی به ایجاد مجدد این چرخه نیست [۱۹]. در نظر بگیرید با فعالیت‌هایی که کودکان می‌توانند انجام دهند، یک هیات داوران انتخاب کنید. در صورت تمایل، می‌توانید چیزی را در جعبه‌های وسط قرار دهید که شما به عنوان والدین می‌خواهید یا به آنها احتیاج دارید، اما سپس اجازه دهید کودکان ایده‌های خود را برای جعبه‌های بیرونی بیان کنند. تا پایان هفته، آنها می‌توانند یک خط فعالیت (عمودی، افقی یا مورب) را انجام دهند. چند تصویر اینجا ارائه شده است. از آنها می‌توانید استفاده کنید. [۲۰]ساعت نبوغ۲۱ تعیین کنید
ایده ساعت نبوغ این است که دانش آموزان می‌توانند یک زمان در هفته را انتخاب کرده و به موضوع مورد نظر خود توجه کنند. یک موضوع خلاقانه که ذهنشان را مشغول می‌کند ومی‌توانند خودشان به صورت مستقل انجام دهند. آیا می‌خواهند یک زبان جدید بیاموزند، برنامه ایجاد کنند، یک مشکل جهانی را حل کنند یا یک خانه درختی بسازند؟ دان ورتیک [۲۲]، نویسنده کتاب «نابغه خالص: ایجاد فرهنگ همکاری وبردن ۲۰ درصد به سطح بعدی» [۲۳]، می‌نویسد: «من هر روز بیشتر از دانش‌آموزانم الهام می‌گیرم؛ با دادن آزادی به آنها وایجاد فرهنگی که باعث تشویق همکاری و تمایل به ریسک کردن می‌شود.»

چرا نبایست ساعت نبوغ را متناسب با سن و علایق فرزندانمان در خانه ایجاد کنیم؟خودتنظیمی/ خودکارآمدی/خود کنترلی را آموزش دهید
یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای آموزش فرزندان ما در زندگی مهارت خودکارآمدی/خود کنترلی [۲۴] است. دکتر استیون استانسی [۲۵] این مهارت را یک امر ضروری برای سلامت روان می‌داند. آنچه در «پرورش وشکوفایی» [۲۶] تحت عنوان مجموعه‌ای از توانایی‌ها ومهارت‌ها از آن نام می‌برد و راه‌های کارآمدی را پیشنهاد می‌کند.

کودکان کم‌سال یا کسانی که مشکل تمرکز وتوجه یا نیازهای ویژه دارند، ممکن است فاقد خود تنظیم‌کنندگی باشند وخودکار آمد نباشند. چهار روش برتر برای «حمایت از خود تنظیمی [۲۷]” عبارتند از خود نظارتی، خودآموزی/ گفت‌وگوی با خود، تعیین هدف وبازخورد /تقویت بازخورد به خویش. در یک سال تحصیلی معمولی، بسیاری از این مهارت‌ها توسط معلمان، مربیان ویژه، مشاوران واز طریق همراهی با همسالان آموزش داده می‌شود.

کسانی که در آمریکا زندگی می‌کنند خوب است در جریان باشند که شورای کودکان استثنایی [۲۸]، هم اکنون عضویت رایگان را تا ۳۱ ماه مه برای تأمین منابع برای افراد دارای نیازهای ویژه (با کد CECED۶۰) ارائه می‌دهد.

زمان‌بندی کنید
عادت به برنامه روزانه مدرسه به کودکان در هر سنی به مدیریت انتقال آنان کمک می‌کند. به طور معمول مدرسین به آنان می‌گویند چه موقع باید فعالیت‌هایشان را تغییر دهند وزنگ‌ها علامتی برای پایان هر کلاس هستند. در این شرایط جدید راهکارهایی در خانه ایجاد کنید که راهبردهایی برای پشتیبانی از آن نیازها در آن باشد. تایمر را بر روی آیفون‌ها، ساعت‌های زنگ دار نظیم کنید (چه کسی می‌تواند تایمر را برای گفتن «زمان شروع کلاس ریاضی» روشن کند.)

خبرنامه ۲۰۱۹ مرکز امور تدریس ویادگیری دانشگاه نورتریج، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نکاتی را برای ایجاد برنامه‌های بصری دارد [۲۹]. برای اوقات استراحت زمانی مشخص کنید که شما والدین بتوانید آنجا صحبت کنید، به سؤالات‌شان پاسخ دهید، ناهار بپزید وغیره. از اپلیکشن‌هایی مانند «تمرکز بر زمان تمرکز» [۳۰] استفاده کنید تا کارها را با فاصله‌های کوتاهی به فواصل گسسته تبدیل کنید، که می‌تواند به کودکانی که مشکل تمرکز/ توجه دارند کمک کند تا برای مدت کوتاهی انگیزه خود را حفظ کنند ومشخص کنند چه چیزی را به اتمام خواهند رساند.

آنلاین شوید
اگر دسترسی به سایت‌های اینترنتی دارید بهتر است از آن بهره بجویید. بسیاری از والدین در تلاشند تا راه‌هایی برای درگیر نگه داشتن فرزندان خود در روند یادگیری برای بقیه سال تحصیلی پیدا کنند. خوشبختانه، بسیاری از وب‌سایت‌های آموزشی رایگان در دسترس هستند وبرخی از کشورها تحصیل راه دور را جدی گرفته‌اند. والدین مربی می‌توانند در یادگیری نحوه آموزش آنلاین به شما کمک کنند. سایت «ما معلم هستیم» [۳۱] منابع زیادی دارد، وسازمان‌ها نیز وبینار و بازی‌های آموزشی [۳۲] ارائه می‌دهند از سایت بازی «کاهوت» [۳۳] و «خانواده خیلی خوب» [۳۴] و «خوب یاد بگیر» [۳۵] برای راهکارها، استراتژی‌ها و اطلاعات استفاده کنید. بسیاری از خانواده‌ها همچنین با کمک زوم [۳۶] برنامه‌های «زمان ملاقات بازی» [۳۷] برای فرزند چند خانواده می‌گذارند وبه این ترتیب از یکدیگر حمایت می‌کنند.

از طریق تلویزیون آموزش را ادامه دهید
اگر در کشورهایی زندگی می‌کنید که امکان دسترسی به سایت‌های آموزشی قوی که جای کلاس‌های سنتی را بگیرد ندارید، از دولت خود بخواهید که کلاس‌های جدی تلویزیونی را در چند کانال برای کلاس‌های مختلف ارائه دهد. به طوری که همان ساعت‌های مدرسه بچه‌ها از طریق تلویزیون با سرپرستی بزرگ‌ترها درس‌ها را از معلم مربوطه یاد بگیرند. مطمئنآ این سوال مطرح می‌شود که آیا کلاس‌های تلویزیونی جای رابطه مستقیم شاگرد ومعلم را می‌گیرد. جواب خیر است. با وجود اینکه اکنون مجبور به متکی شدن به اپلیکشن‌های آنلاین و وب سایت‌های آموزشی هستیم اما باید در نظر داشته باشیم که یادگیری یک امر دو جانبه است و بایست دنبال راه‌هایی گشت که دانش آموزان بتوانند درباره آنچه یاد می‌گیرند بازخورد بگیرند. دکتر جانسون[۳۸] محقق و زبانشناس [۳۹] در مقاله اخیر خود تحت عنوان «توسعه مهارت‌های ارتباطی در عصر فاصله اجتماعی» [۴۰][۴۱] بر اهمیت مکالمات روزمره در یادگیری زبان تآکید دارد و با انتقاد از برخی اپلیکیشن‌های آنلاین می‌گوید: «برنامه‌های رایج برای یادگیری زبان مانند Babbel و Duolingo به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دانش آموزان به تنهایی بتوانند یاد بگیرند و در سطوح بسیار ابتدایی می‌توانند موثر باشند. اما در مورد مهارت‌های ارتباطی بازخورد بسیار کمی‌ دارند، بنابراین دانش آموزان باید بر خود متکی باشند.» اما برای پیشرفت در زمینه زبان ودرس‌ها معلمان و دانش آموزان بایست راه‌هایی را که بتوانند فیدبک و بازخوری به کامپیوتر بدهند پیشهاد می‌کند. شما می‌توانید به صورت رایگان به [۴۲] Enskill English دسترسی پیدا کنید. امید آن می‌‌رود که تا شروع سال تحصیلی آینده بشر بر این بیماری فراگیر فایق آید وبا تلقیق وترکیب شیوه سنتی تحصیلی وتحصیل از راه دور به جبران خسارات امسال بپردازد.

وقفه‌ها را محدود کنید
ایجاد فضای مناسب در منزل تنها برای ادامه تحصیل فرزندان نیست بلکه برای کار والدین واعضای خانواده وگذاران زندگی اقتصادی در این شرایط ناهموار است. پس بایست به کارهای زیر برای رفع مزاحمت‌های فرزندان دست بزنید.

ابتدا، «فضای اداری» را برای هر یک از افراد خانواده مشخص کنید. در فضای کمتری ممکن است نیاز به ایجاد یک فضا ومنطقه مشخصی داشته باشید. بگذارید کودکان دفتر کاری برای خود ایجاد کنند (که ممکن است فضایی مانند بک چارگوش که با بالش، پتو وصندلی باشد.) اگر میز را به اشتراک می‌گذارید، پوشه‌های را تنظیم کنید تا توهم یک اتاقک را ایجاد کند. دوم، از علایم چراغ راهنمای رانندگی استفاده کنید. علائم توقف را بکشید وبا گیره لباس اسامی‌ را روی آن قرار دهید. اگر گیره لباس شما به رنگ سبز است، در صورت لزوم می‌توانید صحبت کنید. زرد نشان می‌دهد، «لطفاً مزاحم نشوید، مگر اینکه واقعاً نیاز داشته باشید، ونه، درخواست خوراکی دلیل نیست.» قرمز نشان می‌دهد نمی‌توانی مزاحم شوی مگر اینکه مسئله تهدید کننده زندگی در آن باشد. سوم، خانواده خود را در حین انجام پروژه‌های بزرگ در نظر بگیرید. چهارم، مهارت‌های یادداشت‌برداری را به فرزندان خود یاد دهید. اگر واقعاً باید سراع شما بیایند، به آنها بیاموزید که چگونه بی سر وصدا وارد شوند وبرایتان یادداشت بگذارند تا دراسرع وقت پاسخ دهید.

برای فرزندان کم سن وسال‌تر یا کسانی که به حمایت‌های اساسی بیشتری احتیاج دارند، تعداد محدودی از کوپن‌های «می‌توانی به من مراجعه کنی» تهیه کنید. این امر به کاهش میزان دفعات ورود آنها به فضای شما کمک می‌کند. اگر کودک بداند که فقط روزانه سه بار می‌تواند شما را صدا کند، به جای استفاده از آنها درساعات اول روز، کارت ورودی خود را نگه می‌دارد.

به یکدیگر یاری برسانیم
فاصله گرفتن ودوری گزینی اجتماعی به معنای بی خیالی نسبت به دیگران نیست. خانواده‌هایی که در شرایط ناگوار ونابسامان بی سرپناهی به سر می‌برند یا از اینترنت وحتی تلویزیون محروم هستند ممکن است دسترسی به همه آنچه به آنها اشاره شد نداشته باشند. اما امید می‌رود به کمک سیستم‌های جمعی که در حال تلاش برای کمک به دانش‌آموزان وخانواده‌های با امکانات رفاهی بسیار ضعیف هستند به فرزندان کمک کرد که تحصیلاتشان عقب نیفتد. خانواده‌ها بیش از همیشه درگیر سلامت اجتماعی وروانی‌ کل جامعه وسلامت جسمی‌ کودکانشان هستند. مطمئنا خانواده‌هایی که دارای کودکانی با نیازهای ویژه هستند در معرض مشکلات بیشتری قرار دارند.

اگر ریاضی وانگلیسی وعلوم را می‌توانید آموزش دهید، زمانی را به شکل آنلاین با فرزندان دوستان وفامیل صرف کنید یا برایشان ویدیو ضبط کنید واز مثال‌ها وروش‌های هیجان انگیزی که دانش آموزان را به وجد آورده و تشویق کند استفاده کنید. طبق گزارش «میدیوم» [۴۳] بسیاری از والدین گزارش کرده‌اند که فکر می‌کردند تا هفته چهارم دوری اجتماعی، همه ما کمی‌ با هنجار جدید کنار بیایم. اما برای خانواده‌ها وبسیاری افراد سخت‌کوش اینگونه نیست – همه چیز درابتدای کار سخت‌تر است.

کلاس وآموزش را به یک بازی آگاهانه تبدیل کنید
کودکان برای اینکه بی سر وصدا باشند، کار کلاس‌شان را کامل کنند، برای انجام کار یا کار روی پروژه‌ها همکاری کنند نیاز به انگیزه دارند. در نظر داشته باشید که آنها برای کارهای معینی امتیاز بگیرند. این امتیازات بسیار شبیه به اعتبار برای کارها برای دریافت پول توجیبی (جیره هفتگی) است، این نکات می‌تواند برای انواع کالاهای مطلوب باشد: زمان بازی اضافی، زمان بازی کامپیوتری، میان وعده، زمان گذراندن با دوست، یک حیوان خانگی جدید (مثل ماهی قرمز) یا گلدان مورد علاقه‌شان یا یک تکه لباس.زمانی برای کارهای سنتی‌تر
حالا عملا زمانی در دست دارید که مجال می‌دهد کمی‌ هم از کامپیوتر وآنچه پشت مانیتورمی‌گذرد دوری کنید. عکاسی، نقاشی، کاردستی، ‌ خیاطی وآشپزی را دوباره در منزل زنده کنید.

از روش‌های خنده‌دار ومزاح و شوخی استفاده کنید
آیا در میان دوستان یا اقوام کسی همیشه دیگران را به وجد می‌آورد؟ حس خوشایندی از شنیدن ودیدن ویدیوهای خنده دار وحتی حیوانات، کارتورها و… به شما دست می‌دهد؟ فرزندانتان هم همینطور هستند. روان درمانگر دایان گبهارت [۴۴]، نویسنده «خود آگاهی درونی برای عاشقان شکلات» [۴۵] اظهار می‌کند که در حالی که «استرس‌های زندگی مدرن اغلب این توهم را ایجاد می‌کند که زندگی سخت، دردآور وهمراه با احساس تنهایی است»، ما باید بخندیم، دوست داشته باشیم ودوباره با بهترین‌ احساسات در درون خودمان ارتباط برقرار کنیم. وقت بگذارید تا به فیلم‌های خنده‌دار یوتیوب [۴۶] بپردازید، شوخی‌هایی برای یکدیگر بفرستید، یک کمدی را تماشا کنید، یک بازی کامپیوتری را با هم بازی کنید.

به یاد داشته باشیم که شوخی وبامزگی مرزی دارد وبه معنای شکستن سدهای احترام نیست. شوخی کردن با مورد تمسخر قراردادن فرد یا گروه وملت و… متفاوت است.

برای برقراری ارتباط معنادار از زمان استفاده کنید واین مَثَل قدیمی‌ را به خاطر بسپارید: «شوخى وطنز دواى هر درديست.»

پذیرش شرایط جدید به عنوان یک وضعیت نرمال بسیار سخت است. اما اگر بپذیریم که مانند همه بحران‌های تاریخی در جوامع مختلف، مانند جنگ، بحران‌های طبیعی، بیماری‌های فراگیر و… زندگی شکل دیگری هم دارد وبايد به دنبال درمان وراه‌های تازه برای شناخت آن وپیدا کردن وکشف راه‌های نو باشیم، پذیرش «نرمال جدید» برایمان آسان‌تر خواهد بود.

بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که اتفاقات ناگوار فراگیر روی سیستم تحصیلی خسارات جبران‌ناپذیري به بار می‌آورد. برای جلوگیری وکاهش این خسارات روی زندگی وآینده فرزندان وکل جامعه، لازم است آستین‌ها را بالا زده واز کلیه سیستم‌های جدید غیر مرسوم بهره بگیرید، خود را با آن آشنا سازید ونگذارید خسارات جبران ناپذیر تحصیلی آینده فرزندانتان را به خطر بیندازد. نرم جدید را به زندگی نرمال خود تبدیل کنید واز ترک عادات قبلی دچار اضطراب نشوید. با تحصیلات راه دور وبهره جستن از معلمانی که گاه روشنفکران وهوش‌های مصنوعی [۴۷] وآواتارها (نمادک) وانیمیشن‌ها هستند، واکنون نقش بازیگران انستیتوهای اجتماعی را در منزل بر عهده دارند کنار بیایید. باور داشته باشيد فرزندان شما خيلى زودتر از آنچه شما تصورش را خواهيد كرد نظم ونرم جدید را جدی گرفته وآنرا می‌پذیرند.منابع:

[۱] نگارنده دکترای مطالعات راهبری ومدیریت سیاست گذاری آموزشی، دانشگاه ایالتی کالیفرنیا، نورتریج است.

[۲] UNESCO[۵] Wendy W Murawski

[۶] Eisner Endowed

[۷] Center for Teaching and Learning

[۸] لینک

[۹] لینک

[۱۰] https: //www. sleepdiplomat. com/author

[۱۱] Joe Wicks

[۱۲] PE (Physical Education)

[۱۳] لینک

[۱۴] Mary Helen Immordino-Yang

[۱۵] USC

[۱۶] لینک

[۱۷] External attention

[۱۸] constructive internal reflection

[۱۹] لینک

[۲۰] ترجمه صفحه انتخاب واژگان نگارنده

[۲۱] لینک

[۲۲] Don Wettrick


[۲۴] لینک

[۲۵] لینک

[۲۶] لینک

[۲۷] لینک

[۲۸] The Council for Exceptional Children


[۳۰] Be Focused-Focus Timer

[۳۱] We Are Teachers


[۳۳] Kahoot


[۳۵] Learn ۴ Good

[۳۶] Zoom

[۳۷] Play Dates

[۳۸] Dr. Johnson co-founded Alelo and director of the Center for Advanced Research in Technology for Education (CARTE) at the Information Sciences Institute of the USC

[۳۹] موسس مرکز “زبان تاکتیکی آلیلو” ومدیر مرکز تحقیقات پیشرفته فناوری در آموزش وپرورش

[۴۰] لینک

[۴۱] Developing Communication Skills in the Age of Social Distancing

[۴۲] لینک

[۴۳] لینک

[۴۴] Diane Gehart

[۴۵] Mindfulness for Chocolate Lovers (Rowman & Littlefield، 2019)

[۴۶] YouTube

[۴۷] artificial intelligence


Comments

Popular posts from this blog

Presentation Title: Dual Immersion Education a Bridge between Heritage Language &Culture with Academics; A Model for Kurdish Children

New to the world of Literature, A dream book published

Dr. Soraya Fallah on Iran International TV about Iran School Girl Poisonings--Persian Interview